Rotherham Harriers & Athletics Club
Menus...
SEVEN RH TEAMS IN NORTH ENGLAND TOP TEN

North of England Cross Country Championships.

The 2020 event was held at a new venue - Camp Hill Estate near Bedale in North Yorkshire.

The event attracted 2500 entrants across the 10 races for the different age groups, and Rotherham Harriers had a total of 45 athletes competing on the day.

As always the standard was incredibly high with many GB and England Internationals in the senior races.

The venue provided a real contrast in terrain with good fast running in the start and finish areas, but very muddy tough conditions out on the longer lap

The Harriers team performance was consistently good - with seven complete teams and all those teams finishing in the top 10 in each race.

Pride of place went to the Junior women's team who won the gold medal in a very close competition, beating the Gateshead team by one single point.

The U13 girls team won silver team medals - repeating their 2019 success.

Individually there were some great performances, with seven club athletes finishing in the top 20 in their race. Cyane Robinson was 5th and Keiva Rennocks 10th in the Junior Womens race, Mischa Walsh was 7th, and Lilia Harris 17th in the U13 girls race. Owen Haffner had one of his best performances to date, finishing 12th in the U13 boys race. Lee Milburn was 17th in the senior men's race and Nicola Devine 19th in the senior women's race.

Race Results

Junior Women

Winner: Olivia Mason (Border Harriers)

Winning team: Rotherham Harriers 46 points

Cyane Robinson 5th, Keiva Rennocks 10th, Emily Holden 31st

U13 Girls

Winner: Maisie Bellwood (Keighley & Craven)

Winning team: Stockport Harriers & AC 61 points

Rotherham 2nd 102 points

Mischa Walsh 7th, Lilia Harris 17th, Layla Roden 28th, Emily Bott 50th,

Heather Berry 84th, Keira Branagan 108th, Thalia Peace 136th, Sophie Leighton 189th

U15 Boys

Winner: Christopher Perkins (Birtley AC)

Winning team: Wirral AC 53 points

Rotherham 5th 219 points (1st Yorkshire Club)

Zak Ferguson 25th, Josh Gilbert 49th, Luke Parker 65th, Thomas Bowman 80th,

Alex Brand 155th.

U15 Girls

Winner: Grace Roberts (Vale Royal AC)

Winning team: Vale royal AC 39 points

Rotherham 5th 204 points (2nd Yorkshire Club)

Olivia Bell 36th, Evie Thomson 44th, Hayley Butcher 60th, Amelia Topliss 64th, Miya Lambert 69th, Marci Walsh 76th, Cadence Taylor 128th.

U13 Boys

Winner: Alex Boyer (Darlington H & AC)

Winning Team: Sale Harriers 58 points

Rotherham 7th 256 points

Owen Haffner 12th, Jake Parker 50th, George Ellis 93rd, Reece Levitt 101st,

Joshua Wade 118th, Harry Ryder 178th

Senior Women

Winner: jessica Judd (Blackburn Harriers)

Winning team: Leeds City 33 points

Rotherham 7th 124 points

Nicola Devine 19th, Zara Knappy 28th, Jenny Blizard 35th, Keri Pearson 42nd, Robyn Lanceley 92nd.

Senior Men

Winner: Callum Johnson (Gateshead Harriers)

Winning team: Sale Harriers 148 points

Rotherham 9th 598 points (3rd Yorkshire Club)

Lee Milburn 17th, Elliott Smales 37th, Jonathan Johnson 98th, Steve Simms 129th, Gareth Sampson 130th, Ben Burton 187th, Philip Hoole 213th, Chris Griffiths 260th.

U17 Men

Winner: Archie Lowe (Middlesbrough Mandale AC)

Winning team: Vale Royal AC 90 points

Joshua Wragg 37th, Sam Gilson 43rd

+ More Reports

Club Alert Notes

2020 SOCIAL EVENING

and awards for out-of-stadium groups
Beginners, developers, established runners
THURS 27th FEB at DRAGON'S TAP
Check your email / see PH

Welcome to Rotherham Harriers & AC


Site Map of www.rotherhamharriers.org

About Us
Venue & Times
Governance
Organisers
Athlete Welfare
Use of Data
History & Archive

Membership
How to Apply
Fees & Costs
Apply
Pay or Renew

New Adults
General Advice
Couch-to-5k
6.30 Runners
Faster & Further
Train & Compete

Young Athletes
Joining & Induction
Expectations
Competition
Coaching Groups

Activities
Our Events
Club Nights
Out of Stadium
Stadium Training

Competition
Event Listings
Disciplines
Teams & Managers
Track & Field
Veterans
Fell, Multi etc

Contacts
Websites
Email
Text/phone
Update